Hipertansiyon Nedir


Hipertansiyon Nedir

Hipertansiyon Nedir

– Kaliteli olarak Muhabbet etmek hemde bilgi sahibi olmak ister misin? Hipertansiyon Nedir.

Chat Yeri Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kan basıncınız sağlıksız seviyelere çıktığında ortaya çıkar. Kan basıncı ölçümünüz, kan damarlarınızdan ne kadar kan geçtiğini ve kalp pompalarken kanın karşılaştığı direnç miktarını hesaba katar. Dar arterler direnci artırır. Atar damarlarınız ne kadar dar olursa, tansiyonunuz o kadar yüksek olur. Uzun vadede artan basınç, kalp hastalığı da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir. Hipertansiyon oldukça yaygındır. Hipertansiyon tipik olarak birkaç yıl içinde gelişir. Genellikle herhangi bir belirti fark etmezsiniz. Ancak semptomlar olmasa bile, yüksek tansiyon kan damarlarınızda ve organlarınızda, özellikle de beyin, kalp, gözler ve böbreklerde hasara neden olabilir.
Erken teşhis önemlidir. Düzenli kan basıncı ölçümleri size ve doktorunuza herhangi bir değişiklik fark etmenize yardımcı olabilir. Kan basıncınız yükselmişse, doktorunuz, sayının yüksek kalıp kalmadığını veya normal seviyelere düşüp düşmediğini görmek için birkaç hafta boyunca kan basıncınızı kontrol ettirebilir. Hipertansiyon tedavisi hem reçeteli ilaçları hem de sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Durum tedavi edilmezse, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. İki tür hipertansiyon vardır ve iki tür de farklı bir neden sebebiyle ortaya çıkar.

Şu konular ilginizi çeke bilir :


Birincil Hipertansiyon Nedenleri

Bazı insanlar genetik olarak hipertansiyona yatkındır. Bu, ebeveynlerinizden miras kalan gen mutasyonlarından veya genetik anormalliklerden olabilir. Vücudunuzda bir şey değişirse, vücudunuzda sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Yüksek tansiyon bu sorunlardan biri olabilir. Örneğin, yaşlanmaya bağlı olarak böbrek fonksiyonunuzdaki değişikliklerin vücudun doğal tuz ve sıvı dengesini bozabileceği düşünülmektedir. Bu değişiklik vücudunuzun kan basıncının artmasına neden olabilir. Zamanla, fiziksel aktivite eksikliği ve kötü beslenme gibi sağlıksız yaşam tarzı seçimleri vücudunuza zarar verebilir. Yaşam tarzı seçimleri kilo sorunlarına yol açabilir. Fazla kilolu veya obez olmak, hipertansiyon riskinizi artırabilir.
İkincil Hipertansiyon Nedenleri
İkincil hipertansiyon genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birincil hipertansiyondan daha şiddetli hale gelebilir. böbrek hastalığı, obstrüktif uyku apnesi, doğuştan kalp kusurları, tiroid, uyuşturucu kullanımı, kronik alkol kullanımı, böbreküstü bezi sorunları, belirli endokrin tümörler ikincil hipertansiyona neden olabilir.

Hipertansiyon Nedir

Hipertansiyon Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sohbet