Yunanistan AB Dönem Başkanlığı’nı devralıyor

Yunanistan AB Dönem Başkanlığı’nı devralıyor
Bu haber 03 Oca 2014 Cum 4:09 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Yunanistan, 6 ay süreyle yürüteceği Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı görevini 1 Ocak itibariyle Litvanya’dan devraldı. AB’ye 1981 yılında katılan Yunanistan, o tarihten bu yana beşinci kez AB Dönem Başkanlığı görevini üstleniyor.

Yunanistan’ın altı aylık dönem başkanlığı programında “Büyüme ve istihdam”, “AB-Avro Bölgesi uyumunun ilerletilmesi”, “Göç ve sınır kontrolü” ve “Denizcilik politikası” ana başlıklar arasında yer alıyor. Bunun ötesinde, 1 Ocak 2013 tarihinde İrlanda Dönem Başkanlığı ile başlayan ve Yunanistan’ın Dönem Başkanlığı’nın 30 Haziran 2014 tarihinde bitmesiyle sonlanacak “Üçlü Program”ın (Trio) başarıyla sonuçlanması da Yunanistan’ın başkanlık görevleri dahilinde bulunuyor.

Brüksel’de 2011′de başlatılan ve genel olarak üç dönem başkanlığı süresi içerisinde AB’nin ekonomik büyümesi, iş imkanlarının kolaylaştırılması, Tek Pazar’ın derinleştirilmesi, mali istikrar reformlarının arttırılması ve Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği’nin güçlendirilmesi gibi konuları kapsayan program, bunun üçüncü ve son durağı olan Yunanistan’a önemli sorumluluklar yüklüyor.

Yunan makamları, “Avrupa, ortak arayışımız” sloganıyla izlenecek altı aylık programı her ne kadar AB’nin kalkınma, parasal birlik ve göç konusu gibi temel sorunlara odaklanan işlevsel bir program olarak tanımlasa da Yunanistan’ın kendi çıkarlarını ön planda tutan oldukça sınırlı ve kemer sıkma odaklı bir dönem başkanlığı profili çizmesi bekleniyor.

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ KOZU
Öte yandan Yunanistan’ın Dönem Başkanlığı’nı, Mayıs 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamento seçimleri tarihine yakın bir tarihte devralması da önümüzdeki altı aylık süreç için öngörülen öncelikleri ve ülke performansını önemli hale getirdiği belirtildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Atina’nın nisanda yapılacak AB Parlamentosu seçimleri “silahını” değerlendirerek, toplam borcunun düzenlenmesi konusunda ortaklarından siyasi taahhüt koparmayı umut ettiği ifade edildi.

Son olarak 2003 yılında AB Dönem Başkanlığı’nda bulunan Yunanistan daha önce 1983, 1988 ve 1994 yıllarında altı aylık sürelerle bu görevi üstlenmişti.

SAMARAS’TAN YENİ YIL MESAJI
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ise yayımladığı yeni yıl mesajında, 2014 yılının Yunanistan’ın memorandumlardan (yardım anlaşmaları) kurtuluş yılı olacağını belirtti.

2014′te sağlanması planlanan faiz dışı kredinin bu konuda en büyük adım olacağını ifade eden Samaras, yeni yılda Yunan borcunun sürdürülebilmesinin resmen ilan edileceğini ve Yunanistan’ın yeniden para piyasalarına çıkabileceğini ileri sürdü.

Samaras, ekonomideki atmosferde değişimin başladığını belirterek, “Durgunluk kısır döngüsünü sona erdirdik. 2014′te yeni reformlar dalgası başlayacak. Yanlış ve haksızlıklar oldu ancak, bunları düzeltme imkanları mevcut” diye konuştu.

 

 

Paylaş:
"Yunanistan AB Dönem Başkanlığı’nı devralıyor" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

İtalya’da bir rahibe doğum yaptı
İtalya’nın başkenti Roma yakınındaki Rieti kentinde bir manastırda görevli, karın...
Barack Obama’dan 1 trilyon dolarlık imza
Tasarıyı törenle imzalayan ABD Başkanı Barack Obama tören yeri olarak...
Hamburg’da protestocular kazandı
2001′de değeri 190.000 euro olarak belirlenen, Hamburg senatosunun sorunun çözümü...
Müslüman liderin cenazesinde izdiham: 18 ölü
Hindistan’ın Mumbai kentinde Müslüman bir liderin ölümü nedeniyle yas tutan...

çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Sponsor Bağlantılar