Dövme sarılığa yol açabilir

Dövme sarılığa yol açabilir
Bu haber 20 Oca 2014 Pts 11:47 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde 2014 yılının ilk ‘Fikir Bahçesi’ konferansı yapıldı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Kıyıcı, ’bulaşıcı sarılık’ konusunda konuştu.

HEPATİT İLTİHAPLANMIŞ KARACİĞERDİR
Kıyıcı, bulaşıcı sarılıkla ilgili sunumuna vücudumuzda 500’den fazla önemli görevi olan karaciğeri anlatarak başladı. Karaciğerin bir elektrik süpürgesi gibi kanı zehirlerden temizlediğini, vitamin ve mineralleri depoladığını kaydeden Kıyıcı, bu organın aynı zamanda vücudu ve kasları güçlendirecek maddeleri doğru miktarlarda ürettiğini, ilaçların etkilerini düzenlediğini, sindirim için önemli olan safrayı ürettiğini anlattı.

Hepatitin iltihaplanmış karaciğer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kıyıcı, sarılığın dış görünüşten kolayca anlaşılamayacağından bahsederek, kan tetkikinin üzerinde durdu. Hepatit B’nin sigaradan sonra en büyük kanser yapıcı olduğunu ve 1991 yılından itibaren Türkiye’de aşısının yapıldığını söyleyen Kıyıcı, bu konuda hem yeni doğanlarda hem de yetişkinlerde aşının önemsenmesi gerektiğini ifade etti.

“TUVALET TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”
Prof. Dr. Murat Kıyıcı, mikroplar, kimyasal maddeler ve ilaçla alkol alımının hepatite neden olabileceğine dikkat çekti. Hepatit A ve E’nin ağız yoluyla hepatit B, C ve D’nin kan veya cinsel temasla bulaştığını anlatan Kıyıcı, “Hepatit B, C ve D kronikleşebiliyor. Hepatit A’dan korunmak için çocuklarda 5 yaşından itibaren el yıkama ve tuvalet temizliği eğitimi çok önemli. Dünyada 2 milyardan fazla kişi B tipi sarılık mikrobuyla karşılaşmıştır. Türkiye’de yüzde 4 oranında hepatit taşıyıcısı var. Dünyada yaklaşık 400 milyon kişi müzmin B tipi sarılık hastasıdır. Bölgemizde B tipi sarılık vakaları fazla olduğu için bazı risklerimiz de varsa kan tetkiki yaptırıp durumumuzu öğrenelim. Tüm gebelere mutlaka B tipi sarılık var mı diye kan tetkiki yaptıralım. Bebeğimizi hastanede dünyaya getirelim, eğer bu mümkün olmuyorsa doğumdan hemen sonra (1-2 gün içinde) sağlık ocağına götürüp B tipi sarılık aşısını ücretsiz olarak yaptıralım” dedi.

“DÖVME YAPTIRMAYIN”
Kıyıcı, ailede B tipi sarılık hastası, siroz ya da karaciğer kanseri olan bu nedenle ölen varsa hemen kan tetkiki yaptırılması gerektiğini belirterek, “B tipi sarılık veya C tipi sarılık taşıyıcısı veya hastasıysak mutlaka düzenli olarak kontrollere gidelim. Berberde her müşteriye ayrı jilet, ayrı ustura ucu ve tek kullanımlık kan taşı kullanılmasını sağlayalım. Kan kardeşi olmayalım. Dövme, piercing, toplu sünnetlerden uzak duralım. ‘Dişçi’ diye nitelenen ve kirli, mikroplu malzemelerle çalışan kişilere gitmeyelim” diye konuştu.

 

 

Paylaş:
"Dövme sarılığa yol açabilir" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Stent kalp krizi riskini düşürür mü
Kalp krizi bulguları nelerdir? Stent takılması, kalp krizi riskini düşürür...
Yemekten sonra uykunuz mu geliyor
Yemek sonrasında hemen herkes kendini yorgun hisseder, hatta uyumak ister....
Bu grip zatürreye doğru gidiyor
Türkiye’yi yatağa düşüren grip salgını, zatürre tehlikesini de beraberinde getirdi....
Dirençli tüberkülozu kök hücre yıkacak
İngiliz ve İsveçli bilim insanları tuberküloz hastalığının “superbug” denilen ilaç...

çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Sponsor Bağlantılar