Davutoğlu: Muhalefet için çok önemli bir başarı

Davutoğlu: Muhalefet için çok önemli bir başarı
Bu haber 20 Oca 2014 Pts 11:44 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Suriyeli muhalifler, 22 Ocak’taki Cenevre Konferansı’na katılmaya karar verdi. Konferansta Suriye’deki taraflar arasında diyalogun başlaması ve bu yolla krize çözüm bulunması hedefleniyordu.

HESAP SORMA SÖZÜ VERDİ
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, 22 Ocak’taki Cenevre-2 Konferansı’nda muhalif güçlerin taleplerini yerine getirme ve Suriyelilere karşı suç işleyenlerden hesap sorma sözü vermişti.

”REJİM, MUHALİFLERİ YENEMEYECEK”
SMDK Genel Kurulu’nun İstanbul’da düzenlediği toplantının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Carba, “İşi öldürmek olan bir rejim, muhalifleri bir kere daha yenemeyecek. Bu sefer müzakere masasından talepleri gerçekleşmiş olarak kalkanlar muhalifler olacak. Muhaliflerin, Esed rejiminin yönetimi terk etmesi ve yargılanması talepleri gerçekleşecek” dedi.

”HİLELER BİZİ YIPRATMAYACAK”
Carba, Suriye’de hayatını kaybedenlere yönelik şunları kaydetti: “Ey devrimin 200 bin şehidi. Kanımız üstüne yemin olsun ki Cenevre-2 sizin istediğiniz gibi gerçekleşecek. Size az sayıda ve güçsüz olmadığımızı söylemek isterim. Mezhebi taassup ve rejimin hileleri bizi yıldıramayacak. Bizler bugün devrimimizde yeni bir sayfa açıyoruz. Bizi bekleyen denklem zeytin dalı ile tüfek namlusu değil zaferle namlu arasındadır. Burada bize bu gücü veren ise halkımızdır.” Muhaliflerin Cenevre-2′ye kendi bağımsız kararlarıyla ve Esed rejiminden kurtulmak için katıldığını vurgulayan Carba, müzakerelerde “Asrın katliamlarını işleyenleri” ortaya çıkaracaklarını sözlerine ekledi.

”ÖNEMLİ BİR BAŞARI”
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Cenevre-2 görüşmelerine katılma kararının ardından bugün bir açıklama yaptı. 22 Ocak’taki Cenevre Konferansını değerlendiren Ahmet Davutoğlu, kararın Suriye’de muhalefet için çok önemli bir başarı olduğuna değindi.

TEBRİK ETTİ
SMDK’nın dün Silivri’de bir otelde gerçekleştirilen oturumunda yapılan oylamada, 75 üyeden 58′inin “evet”, 14′ünün “hayır” oyu vermesiyle,”Cenevre-2 Konferansı’na katılma kararı” alınmıştı. CNN Türk televizyonunun aktardığına göre, Davutoğlu açıklamasında “Bu karar muhalefet açısından önemli bir başarıdır” derken taraflara tebriklerini sundu. Davutoğlu muhalefetin içinde tüm unsurların bulunduğuna da dikkat çekti.

ÜÇ GÜNDE ÜÇ GÖRÜŞME
Öte yandan Davutoğlu, 22 Ocak’ta İsviçre’nin Montrö şehrinde başlaması planlanan Cenevre-2 toplantısı öncesinde diplomasi trafiğine hız kazandırdı.

CENEVRE-2 HAZIRLIKLARI DEĞERLENDİRİLDİ
Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye’nin komşusu ülkelerin temsilcilerini ağırlayan Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile üç günde üç telefon görüşmesi yaparak, Cenevre-2’nin hazırlıklarını görüştü. Davutoğlu, görüşmeye ilişkin, “Muhalefetin Cenevre-2′ye katılmasını görüştük. Muhalefetin katılacağı intibası doğunca rejim Cenevre-2’nin mahiyetini değiştirmek istiyor. ‘Bu kabul edilebilir değil’ görüşünde mutabık kaldık”dedi.

 

 

Paylaş:
"Davutoğlu: Muhalefet için çok önemli bir başarı" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Emniyet’in kayıp dinleme cihazları çatıdan çıktı
Paralel devlet yapılanmasının yasa dışı dinleme araçları ile MİT’in düzmece...
Irak’ta kritik petrol toplantısı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkınlığındaki bir heyet,...
Ali İsmail Korkmaz Davası’nın seyrini değiştirecek rapor
Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövülerek öldürüldüğü...
Adalet Bakanı Bozdağ’dan genel af açıklaması
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TRT 1′de, Enine Boyuna programında Star...

çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Sponsor Bağlantılar