Adalet Bakanı Bozdağ’dan genel af açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ’dan genel af açıklaması
Bu haber 20 Oca 2014 Pts 11:43 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TRT 1′de, Enine Boyuna programında Star Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu, Taha Özhan, Hatem Ete ve İsmet Berkan’ın sorularını yanıtladı.

İşte Bozdağ’ın gündeme ilişkin açıklamaları…

“KESİNLİKLE BİR AF DÜŞÜNCEMİZ YOK”
”Afla ilgili bir çalışmamız yok, böyle bir düşüncemiz de yok, bunun altını çizmek isterim. Hukuk tarihimiz bakımından da yeniden yargılama konusuna bakıyoruz. Mahkeme karar verip bu karar kesinleştikten sonra eleştirilerimiz olabilir. Ben kesin ifade içeren cümleler kurmadım. Belirli davalar içinde farklı kişiler gerçekten haksızlığa uğramış olabilir ama dosyayı bilmeden böyle bir değerlendirme yapmak doğru değil. Detaylı bir çalışma yürüyoruz. Ama somutlaştırmak istemem, bazı şeyler var ama istişareler tamamlanmadan, karara bağlanmadan kesin cümleler kurmam.

YENİDEN YARGILAMAYI ENİNE BOYUNA DEĞERLENDİRİYORUZ
Yeniden yargılama konusu, bizim hukukumuza yabancı değil. Ceza Muhakemesi 311 bunu belirliyor. Devam eden davalar bakımından da yeniden yargılanmaya imkan veren düzenleme yok, devam eden ve kesinlemiş yargılamalar bakımdan özel bir kanunla iade-i muhakeme yolunun açılması talep ediliyor. Sayın Başbakanımız bu konuya sıcak baktığını belirtti, bize talimatları olmuştu. Çalışıyoruz, böylesi bir sistem bizim hukukumuz açısından uygun mu, böylesi bir şey başka davaları nasıl etkiler, yansımaları nasıl olur, böylesi bir fotoğraf ortaya konmadan yanlış bir şeye ulaşmış oluruz.

HSYK DÜZENLEMESİ TATMİN EDİCİ DEĞİL 
Bu düzenleme (HSYK düzenlemesi) tatmin edici bir düzenleme mi, evet demem mümükün değil. HSYK’nın hesap verilebilirlik durumunda gereken yerde değil. Meslek içi dayanışmayı bertaraf edecek bir denetim mekanizması kurulmalı. HSYK üyeleriyle ilgili herhangi bir şikayet olduğunda, bu kurum kendi görüyor kararı. Dünyanın hiçbir yerinde kendisiyle ilgili bir ihbarı kendisi inceleyen ve karar veren bir mekanizma yok. Biz bunu öngörememişiz. HSYK üyeliğine seçilmesi için oylama yapılıyor, ikinci ve üçüncü kez seçilebiliyorlar, siz bunlara gereken cezaları verdiğinizde, bir dahaki seçimde seçilebilme imkanınız ortadan kalkıyor. Denetim etkisizleşiyor. Artı meslekten ihraç kararları dışında bütün kararlarda yargı denetimine kapalı. Hiç olmazsa HSYK üyeleriyle ilgili bir ihbar geldiğinde, kurul başkanı sistemi işletsin, komisyon kursun, rapor hazırlansın, rapor genel kurula gelsin. Süreci başlatan kurul başkanı, karar veren kurul olsun. Böylesi bir adım attık. Bu en mükemmel çözümü değil. Benim şahsi görüşüm, kurulun denetimini kurul dışında bir mekanizmaya verilmesi lazım. Ben Bakan olarak hata yaptığımda benim dışımda karar veren mekanizmalar var. Şimdi Yüce Divan olarak Anayasa Mahkemesi var ama kurulun icazet vermesi lazım.”

 

 

Paylaş:
"Adalet Bakanı Bozdağ’dan genel af açıklaması" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Davutoğlu: Muhalefet için çok önemli bir başarı
Suriyeli muhalifler, 22 Ocak’taki Cenevre Konferansı’na katılmaya karar verdi. Konferansta...
Emniyet’in kayıp dinleme cihazları çatıdan çıktı
Paralel devlet yapılanmasının yasa dışı dinleme araçları ile MİT’in düzmece...
Irak’ta kritik petrol toplantısı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkınlığındaki bir heyet,...
Ali İsmail Korkmaz Davası’nın seyrini değiştirecek rapor
Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövülerek öldürüldüğü...

çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Sponsor Bağlantılar